FILTRÁCIA A ODSÁVANIE

Pri rezaní a gravírovaní laserom vzniká dym a prach, ktorý je nutné dostať z lasera preč.
Dobré odsávanie znamená čistejší laser a čistejší laser znamená menej porúch a nižšie náklady na servis. Predlžuje sa vám podstatne aj životnosť laserového zariadenia.

1, Odsávanie do ovzdušia
Keď máte svoju výrobu umiestnenú v priemyselnej zóne, alebo nemáte poblízku susedov, ktorým by vadil zápach z laserového gravírovania, je lacnejšia možnosť odsávať dym a prach do ovzdušia. Na to potrebujete odsávací ventilátor – turbínu dostatočného výkonu. Mal by byť umiestnený čo najbližšie k laseru a nemal by mať dlhé potrubie smerom von. Čím dlhšie potrubie, alebo čím do väčšej výšky budete tlačiť dym, tým potrebujete silnejší ventilátor. Silnejší ventilátor znamená aj hlučnejší ventilátor. Takže si treba zvážiť, aký vplyv bude mať hlučnosť na personál, ktorý obsluhuje laser.

ZAPOJENIE ODSÁVANIA POMOCOU VENTILÁTORA
RADIÁLNY ODSÁVACÍ VENTILÁTOR

 

 

 

Aký ventilátor a aký výkon potrebujete?
To závisí od toho aký materiál režete alebo gravírujete, akú veľkú pracovnú plochu a hĺbku má váš laser, ako ďaleko a ako vysoko od lasera máte vývod do ovzdušia. Radi vám pomôžeme, stačí ak nás budete kontaktovať.
Hlavným parametrom pri výbere ventilátora je výkon jej motora a prietok vzduchu. Pre lasery doporučuje radiálne strednotlaké ventilátory.
V našej ponuke máme spoľahlivé, tiché a cenovo prístupené vntilátory od taiwanského výrobcu Cam York.
Pozrite si eshop.
Pre vašu predstavu tu sú približné požiadavky na prietok vzduchu, podľa veľkosti pracovnej plochy vášho lasera:
– pracovná plocha  do 400 x 300 mm = prietok vzduchu cca 350-400 m3/hod – napr. tento typ
– pracovná plocha  do 700 x 500 mm = prietok vzduchu cca 500-600 m3/hod – napr. tento typ
– pracovná plocha do 1000 x 600 mm = prietok vzduchu cca 750 m3/hod -napr. tento typ
– pracovná plocha do 1200 x 700 mm = prietok vzduchu cca 1200 m3/hod – napr. tento typ
– pracovná plocha do 1500 x 900 mm = prietok vzduchu cca 2200 m3/hod – napr. tento typ
To sú len približné minimálne prietoky, ak je turbína umiestnená max 1,5 m od lasera a cca 1-2 m od vývodu vonku, v max. výške cca 1200 mm od zeme.

2, Odsávanie pomocou filtračnej jednotky

Ak máte laser v uzavretých priestoroch, kde nemôžte spraviť vývod vonku do ovzdušia, tak je riešeniním filtračná jednotka. Je to uzavreté zariadenie, kde je už zabudovaný odsávací ventilátor, ktorý odsáva dym a prach z lasera a vo vnútri jednotky ho tlačí cez sústavu 3 filtrov:
1, predfilter na hrubé nečistoty
2, Heppa filter na jemný prach
4, Uhlíkovochemický filter na pohltenie zápachu.

ZAPOJENIE ODSÁVANIA POMOCOU FILTRAČNEJ JEDNOTKY
3-STUPŇOVÁ FILTRÁCIA

Pozrite si náš eshop filtrácie TBH a eshop filtrácie BOFA

Filtrácia je tiež vysokoekologické riešenie, a ste tiež nezávislý na priestoroch. Laser môžte ľubovoľne premiestňovať spolu s filtráciou, nemusíte byť blízko od vývodu v stene alebo komína. Nové lasery Epilog sú vybavené riadiacím rozhraním, na riadenie a automatické zapínanie a vypínanie filtrácie, ke’d sa začne na laseri pracovať-
Preto zákazníci stále častejšie riešia túto možnosť odsávania.
Radi vám poradíme aká filtrácia je vhodná pre váš laser. Stačí ak nám napíšete parametre vášho lasera, doporučíme vám vhdoný typ filtrácie.