Aký je rozdiel medzi lasermi z Číny a lasermi z USA ?
Dostávame veľké množstvo otázok typu:
-Ako je to možné, že čínske lasery sú také lacné?
-Nespravia mi čínske lasery tú istú prácu?
-Nestačí mi na začiatok čínsky laser? atď.
Na začiatok chcem povedať, že sme čínske lasery predávali a aj teraz ich máme v ponuke a servisujeme ich. Keďže predávame aj lasery americké, talianské a iné, vieme presne o čom hovoríme. Nemáme pohľad len z jednej strany a vieme veľmi dobre porovnať rozdiely.
Ja by som ešte trochu zmenil otázku:
Aký je rozdiel medzi lasermi, ktoré používajú sklenené činske trubice a lasermi s kovovými RF trubicami ?
Áno tušíte spávne, podstatný rozdiel je v použitých laserových generátoroch -ľudovo povedané trubiciach. To je hlavný dôvod aj ich rozdielnej ceny. Ostané súčasti strojov ako sú motory, remene, optika, elektronika, plechové kryty sú dnes cenovo porovnateľné – či sa vyrábajú v Číne alebo v USA ceny sú podobné, rozdiel max 20%. Za americké výrobky si priplatíte viacej, ale dostanete ďaleko kvalitnejšie diely s dlhšou zárukou.
Ako je to teda s tými “trubicami” ?
Najprv trocha teórie. Hovoríme o laserových generátoroch – trubiciach typu CO2. Sú to tzv. plynové lasery, lebo laserový lúč sa vytvára a formuje v plynnom prostredí. V uzavretom priestore je natlakovaná zmes rôznych plynov (každý výrobca si starostlivo stráži presný pomer) CO2, Dusík, Hélium a pod. Najviacej je tam CO2, preto sa týmto laserom hovorí CO2 lasery. Princíp vzniku laserového lúča je pomerne jednoduchý. Stačí umiestniť do tohto uzavretého priestoru dve elektródy – anódu na jednej strane, katódu na druhej strane a priviesť na nich napätie okolo 10-20 tisíc Voltov a vznikne tok fotónov – laserový lúč. Je to podobný princíp ako žiarivka vo vašej obývačke, len v silnejšom prevedení. Na jednej strane trubice je polopriepustné zrkadlo, cez ktoré vychádza svetelný lúč. Pri vzniku laserového lúča vzniká veľké teplo, preto je nutné trubicu chladiť vodou. Takto fungujú lacné čínske laserové trubice.
Sklenené čínske laserové trubice
Ako isto tušíte ak je niečo príliž jednoduché tak, výsledná kvalita nebude veľmi vysoká. A u sklenených laserových trubíc to platí doslova. Dostanete síce laserový lúč, ale jeho výkon je kolísavý (nerovnomerné gravírovanie a rezanie), hrúbka laserového lúča je pomerne veľká (energia sa rozkladá na väčšej ploche a účinok je nižší) a prierez je elipsa a nie súmerný kruh (nesúmerné gravírovanie v osi X a Y). Životnosť takejto trubice je asi 500 až 1200 hodín. Jediná pozitívna vec je jej cena – od cca 180 Eur -podľa výkonu. Zákazníci preto radšej hneď pri kúpe lasera kupujú aj náhradnú trubicu.
Tieto nedostatky nevadia zákazníkom, ktorí napr. režu preglejky, textil a iné materiály kde nie sú malé detaily a nejaký milimeter hore dole nehrá rolu. Alebo gravírujú nie menšie písmo ako 3 mm a majú dostatok času (sklenené trubice nie sú schopné vypínať a zapínanať lúč vo veľmi krátkych časových intervaloch, preto je gravírovanie pomerne pomalé).
Ak však požadujete vyššiu kvalitu, na lasery s týmito trubicami radšej zabudnite. Na odstránenie nedostakov, ktoré majú tieto trubice je potrebné úplne inú oveľa náročnejšiu technológiu. Preto výrobcovia vyvinuli kovové laserové trubice, ktoré majú plyn natlakovaný vo veľmi úzkej (len 2 mm širokej) štrbine, precíznej veľmi presnej konštrukcie. Budenie toku fotónov nie je vysokým napätím ale RF signálom, čo umožňuje precízne riadenie výkonu a spínacích časov. Tieto trubice majú veľmi stabilný výkon a prierez laserového lúča je presný kruhový. Na obrázku vidíte vľavo hore ako vyzerá prierez laserového lúča z trubice Epilog a ostatné obrázky sú rôzne prierezy lúčov zo sklenených trubíc.
Priemer lúča je 5x menší ako u sklenených trubíc. Energia pôsobí na menšej ploche a tak je účinnosť-prieraznosť laserového lúča ďaleko vyššia. Pre porovnanie 40W kovová trubica Epilog prereže taký hrubý materiál ako 70W sklenená čínska trubica. Teda nie je možné jednoduché porovnanie výkonov.
Kovová RF laserová trubica Epilog
Tieto trubice sú celohliníkové, a pretože ich účinnosť je vyššia, pri tvorbe laserového lúča vzniká menej tepla. Toto teplo stačí pohlcovať hliníkové teleso trubice, preto na ich chladenie stačí vzduch a vodné chladenie je nutné až pri vyšších výkonoch nad 150W.
Životnosť kovovej trubice je aj 15 000 hodín, cca 5-7 rokov. Cena takýchto trubíc je od 2000 Eur vyššie. Preto je taký cenový rozdiel medzi čínskymi lasermi a lasermi Epilog. Niektoré čínske firmy dávajú do svojich laserov aj americké laserová RF trubice, ale cena takýto laserov už je len asi o 20% nižšia ako laserov amerických. To už nie je taký cenový rozdiel aby ste oželeli vyššiu kvalitu a dlhšiu záruku, ktorú u amerických laserov dostanete.